Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Prawda, że Maryja była człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego - napełniona „łaską” przez Boga (Łk 1, 28), od chwili swego poczęcia, jest wyznawana przez Kościół od wieków. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest obchodzona 8 grudnia.

 

Z uroczystością tą wiąże się tzw. „Godzina Łaski” przypadająca tego dnia w południe.  Matka Boża, po raz kolejny objawiając się Pierinie Gilii, pielęgniarce ze szpitala w Montichiare w północnych Włoszech, w dniu 8 grudnia 1947 roku zapewniła, że co roku między godziną 12.00 a 13.00 będzie wysłuchiwać wszystkich proszących, byleby ich prośby płynęły z głębi serca: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”. Objawienia z Montichiari przez wiele lat nie były zatwierdzone przez Kościół, mimo, że potwierdziły je cuda uzdrowień, zjawiska świetlne i słoneczne. Dopiero biskup Brescii, Giulio Sanguinetti, 15 sierpnia 2000 r. uznał kult Matki Bożej Róży Duchownej z objawień w Montichiari.
Jednym ze znanych nam Czcicieli Maryi Niepokalanie Poczętej był św. o. Maksymilian Kolbe, który jeszcze jako kleryk wraz ze swoimi współbraćmi, 16 października 1947 r., założył ruch maryjny nazwany Rycerstwem Niepokalanej. Była to m.in. odpowiedź na wezwania Maryi do nawrócenia.


Renata Przewoźnik