JERYCHO RÓŻAŃCOWE

Z hasłem „Nadzieja w Twoim Sercu, Maryjo”,  wierni Dekanatu Sokołowskiego, w dniach 2 do 9 października nieprzerwanie, dzień i noc, trwali na modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP.  
Podczas tegorocznego Jerycha Różańcowego, przez pośrednictwo Niepokalanego Serca Maryi, modliliśmy się;  o odrodzenie ducha modlitwy, pokuty i adoracji w myśl  przesłania Matki Bożej z Gietrzwałdu i Fatimy, o zakończenie działań zbrojnych   w Ukrainie i uchronienie przed  kolejną wojną  światową,   o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o  liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o odkrycie daru Eucharystii w życiu każdej rodziny. Termin zaplanowano na pierwszy tydzień października, gdyż w tym czasie, a dokładnie 7 października, przypada wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.


Podczas Mszy św. inaugurującej Jerycho Różańcowe, przewodniczący koncelebry ks. Daniel Jankowski, po modlitwie po Komunii św., dokonał Aktu Zawierzenia Dekanatu Sokołowskiego Matce Bożej. Dalej zgodnie z programem, z przerwą na Apel Jasnogórski, co godzinę, była odmawiana kolejna część Różańca św., Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy: o pokój, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, w intencji Ojczyzny, w intencji rodzin. W każdej godzinie była chwila adoracji w ciszy. Wyjątek stanowiła Godzina Miłosierdzia, którą rozpoczynano modlitwą-fragmentami z Dzienniczka św. Siostry Faustyny, następnie Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litania do Miłosierdzia Bożego, Modlitwa ekspiacyjna i o pokój.
Nie zważając na trudności i liczne obowiązki w gospodarstwach, niejednokrotnie po całodziennym dniu ciężkiej pracy, przybywając ze swoimi kapłanami, adorację w różnych godzinach podejmowali wierni z parafii należących do dekanatu; w poniedziałek  z Czerwonki i z Rozbitego Kamienia, we wtorek z Rogowa i Repek-Szkopów, w środę z Czekanowa, Kożuchówka i Wyroząb, w czwartek z Niecieczy, w sobotę z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. W piątek, w wieczornych godzinach, modlitwom podczas adoracji przewodniczyły Siostry Salezjanki. Ostatniego dnia Jerycha, przypadającego na niedzielę, modlitwy w Godzinie Miłosierdzia poprowadzili Księża z Konkatedry. Nocne adoracje i tzw. „wolne godziny” zapełniali członkowie wszystkich miejscowych wspólnot: Akcji Katolickiej, Apostolatu Maryjnego, Apostolatu „Margaretka”, Caritasu, Domowego Kościoła i Legionu Maryi. Najwięcej czasu na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem spędzili  członkowie najliczniejszej grupy, jaką jest Żywy Różaniec. W ostatnią noc adorację prowadzili  członkowie między parafialnej Wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym. Do wspólnej modlitwy podczas Jerycha Różańcowego, włączały się również młodzi, jak miejscowi ministranci czy uczniowie z katechetami. Warto podkreślić, że do „na oścież otwartego” kościoła, w różnych godzinach, przybywały również osoby pragnące „przytulić się” do Serca naszej Niepokalanej Matki, nie z obowiązku, nie należące do wymienionych wspólnot. Na zakończenie Jerycha, ksiądz Sylwester Falkowski, wikariusz parafii konkatedralnej, uczestniczących w ostatniej godzinie modlitwy, pobłogosławił Najświętszym Sakramentem.  Trwając na modlitwie, na myśl przychodził mi  naród Ukraiński, walczący z najeźdźcą, a my? - to nic, że w nocy, że bolą kolana, ale póki co mamy ciszę i spokój. Zbierajmy się więc i przez pośrednictwo Maryi zanośmy głośne wołanie do niebios o pokój w naszej Ojczyźnie, o zakończenie wojny w Ukrainie.  Naszą bronią niech będzie modlitwa różańcowa i post. Czyńmy to, do czego niejednokrotnie zachęcał dziś bł. prymas Stefan Wyszyński: „Niech wszystkie świątynie (…) ożywiają się potężnym chórem różańcowych modlitw nie tylko w miesiącu październiku.”